Üdvözlöm minden látogatóm! Weboldalam egy csodálatos hobbival, a terrarisztika világával foglalkozik, pontosabban a kisemlősök, hüllők és a különböző izeltlábúak megismertetésével és tartásával. Kellemes nézelődést! :)
Gabriel
Egy nemzetközi kutatócsoport által talált, 165 millió éves, szokatlanul ép állapotban fennmaradt őstücsök alapján a Bristoli Egyetem rovartani szakértője az állat ciripelését is képes volt rekonstruálni. A felfedezés azért is fontos, mert a rovar hangjából a jurakori vegetáció összetételére is lehet következtetni.
A kínai és amerikai tudósok közös felfedezéséről a PNAS szakfolyóirat számolt be. Az őskori rovar fosszíliája annyira jó állapotban maradt fenn, hogy a kutatócsoport még a szárnyait is képes volt megvizsgálni. Kiderült, hogy az őstücskök hasonló hangkibocsátásra voltak képesek, mint a ma is élő társaik.
Az Archabolius musicus azért kapta ezt a nevet, mert a hangkeltésre alkalmas szervek is megfigyelhetők rajta. Dr. Fernando Montealegre Zapata, a Bristoli Egyetem rovartani intézetének szakértője szerint a kollégái felfedezése jelentős áttörésnek számít. A BBC-nek nyilatkozó Zapata elmondta, hogy a rovar hangkeltésre alkalmas szervei mikroszkopikus méretűek, így csodával határos, hogy képesek voltak észlelni azokat.
Zapata már korábban is tanulmányozta a ma is élő rovarok hangképzési tulajdonságait, figyelembe véve, hogy a rovarok „hangszerei” hogyan működnek, és az egyes szerveik pontosan milyen hangot adnak ki. Nem meglepő, hogy az Archabolius musicus felfedezésekor is az volt az első gondolata, hogy vajon rekonstruálható-e a rovar ciripelése.
Aki éjjel legény
Az állat ciripelése leginkább az angliában bozóttücsökként, nálunk fürgeszöcskeként ismert rovarok által kiadott hangra hasonlít. A fürgeszöcskefélék, illetve a jurakori tücskök közös vonása, hogy hasonló módon keltenek zajt: az egyik szárnyon található „pengetőt” a másik szárny fésűszerű szerkezetéhez dörzsölik. A hímekre jellemző ciripelés ennek a mozdulatnak, illetve a szárnyak ollószerű mozgatásából eredő súrlódási hangnak köszönhető. Az Archabolius musicus szárnyszerkezetéből Zapata arra következetett, hogy az állat tiszta, már-már zenei hangzatokat tudott játszani, ami még a jurakori őserdőkben is lehetővé tette, hogy a rovar akár a negyven-ötven méterre lévő nőstények figyelmét is felkelthesse.
Zapata a hang frekvenciáját is kiszámította, hogy megállapítsa a tücsök által kibocsátott hang magasságát. Ehhez a mai tücsökfajták méretével vetette össze az őstücsökét, az arányszámítás után pedig megállapította, hogy az Archabolicus musicus alacsonyabb frekvenciájú hangot bocsátott ki, mint a ma élő tücsökfajták. A kutatók ebből arra következtettek, hogy a jurakori őserdő sűrű és zajos lehetett éjszakánként, amikor a tücsöknek más állatok – például békák és szúnyogok – hangját kellett elnyomnia. Mivel a tücsök éjszakai élőlény volt, nem kellett elrejtőznie a vele táplálkozó, de nappal aktív állatok elől. Noha elképzelhető, hogy a korai emlősök már megették a tücsköket, a rovarokra éjjelente vadászó denevérek csak százmillió évvel később tűntek föl.
A jurakori őserdő hasonlított a maiakra
A Szent András Egyetem professzora, Mike Ritchie szerint meglepő, hogy már az őstücskök is képesek voltak a ciripelésre. Eddig ugyanis azt feltételezték, hogy ez egy olyan feltétlen reflex, ami csak a későbbi evolúciós fejlődés során alakult ki.
A tudományos kutatókat abban segítheti a felfedezés, hogy megállapíthassák, milyen lehetett a jurakori őserdő; az ehhez hasonló vizsgálatokkal sikerülhet komplex ökológiai képet alkotni a letűnt korokról. Ha ez sikerrel jár, a kutatók más, a jurakorban élt állatok kommunikációs képességeit is megismerhetik. A mostani felfedezés ráadásul arra enged következtetni, hogy a jurakori vegetáció és a mai őserdők között a vártnál több hasonlóság lehet.
Cserékről: Nálam csak Elite csere van, azaz csak képekkel rendelkező cserék vannak. Éppen ezért nem mindenkivel cserélek, jórészt csak állatos lapokkal. Ha nem cserélek nem kell sértődni, igy alakult...
Chat
Egy kis szabályzat:
-Kultúráltan irj! (azaz mellőzd a káromkodásokat)
-Cserét kérni lehet, új dizit bejelenteni stb
-Ne reklámozd itt az oldalad!