Eleségállatok - avagy mit egyenek és ehetnek kedvenceink
A terrarisztikában elmondhatjuk hogy az egzotikus állatokként tartottak többsége ragadozó, azaz más állatokkal táplálkozik. Ez a terráriumban sincs máskép, nekik nem lehet a kutyákhoz hasonlóan mesterségesen előállitott száraz/nedves táppal etetni őket. A madárpókokat, gekkókat és kigyókat élő eleséggel kell etetni. Az élő eleséget is ugymond tenyésztők állitják elő, ők nem a hobbiállatokra, hanem azok eleségeik tenyésztésére vannak specializálódva. Ami nagyon jó és fontos dolog persze. Kezdjük is részletezni miket is ehetnek kedvenceink:
Alapvető elegésállatok
Tücskök:
A diszállatkereskedésekben ezek a leggyakoribbak, 3 változatát lehet kapni: barna tücsök, fekete tücsök és ,,banántücsök". A barna tücsök apróbb fürgébb és hangosabb, a fekete tücsök nagyobb páncélozottabb állatka. A banántücsök szintén nagy, húsos falat egy póknak, gekkónak.
Terrarisztikai börzéken ez a három mellet már más fajokat is lehet kapni, én is többször használtam már ilyen más tücsköket is, és nálam is egyik fő és alaptakarmánynak számit állataimnál.
Barna tücsök (Acheta domestica)
Sáska:
Főként az afrikai vándorsáskát használják tenyésztési és etetési célra. Jól szaporodnak és a tücsköknél kétszer, háromszor nagyobbra nőnek. Hátránya a tücsökkel szemben hogy kitintartalma nagyobb, vagyis a pókok a sáskák lábait és szárnyait nem fogyasztják el, amik pedig igen nagy részt tesznek ki a sáskákból. Mindazonáltal mivel mozgékony kaja, sok állatfaj nagyon kedveli, néha igazi próbatétel elkapni őket. Fán lakó pókok, azaz a Poecilotheria és Psalmopoeus nem szereti nagyon.
Közönséges vándorsáska (Locusta migratoria)
Csótányok:
Az eleségállatok közül a legundóritóbbnak mondható fajta, nagyon sokan irtóznak és viszojognak tőlük, azonban elmondható, hogy a csótány a lehető legjobb takarmányállat ami létezik. Nagyon szapora, kevésbé igényes (kivételek vannak) és tápanyagtartalma nagyon jó arányú, valamint nincs benne annyi kitin mint a sáskákban és tücskökben, a pókok sokkal kevesebbet hagynak meg belőlük, nagyobb a hasznos anyag bennük. Azonban hüllőknél már kicsit problémásabb lehet a csótányokkal való etetés, ugyanis legtöbbje tüskés lábakkal rendelkezik, ami fiatalabb vagy kisebb gekkókat visszatántorithat. Csótányok közül kerülnek ki a legnagyobb eleségállatok is, legnagyobb példányaik a halálfejes és a bütykös csótány. Ezutóbbit hobbiállatként is tartják.
Kubai pettyes csótány (Nauphotea cinarea)
Nagy mennyiségben előállitható olcsó és csendes eleség, de csak azoknak akik számára a gazdaságosság a legfontosabb.
Halálfejes csótány (Blaberus craniffer)
A felnőtt állatok szárnyasok, de a növendékek még szárnyatlanok
Madagaszkári bütykös csótány avagy Sziszegő csótány (Gromphadorhina portentosa)
Kiegészitő eleség:
Lisztkukacok:
A lisztbogár lárvája. Nagyon sokan használják és nagyon sokféle állatnak adhatóak: pókoknak, rágcsálóknak, hüllőknek egyaránt. Még a nagyobb halak, békák és gőték is megeszik. AZonban vigyázzunk, túlzottan ne etessünk belőle, hiszen a kitin aránya nagyon magas.
Gyászbogárlárva:
Megegyezik a lisztkukaccal, azonban a gyászbogárlárva sokkal nagyobb és erősebb.
Viaszmolylárva
Szivesen fogyasztják a hüllők, ugyanis jóizünek találják, valamint zsiros falat. Kálcium és foszfor aránya elég jó.
Csonti
A légynek a lárvája, horgásznyelven csak csonti, jó csali a halak is szeretik, azonban kis méretü növendékpókoknak is jó eleség. Főleg akkor hasznos ha nagy mennyiségü kispókja van az embernek, mondjuk akár egy szaporulat, hiszen a csonti olcsó, de húsos eleség, azonban beltartalmi értékei nem a legjobbak.
Rágcsálók:
Egerek és patkányok:
Olcsón gyorsan és nagy mennyiségben előállitható élő takarmány és a legkülönfélébb ragadozók fogyasztják: pókok, nagyobb skorpiók, gekkók agámák és kigyók. Általában három életszakaszban árulják őket: szopós ami még szőrtelen vak és süket, frissen születt állat. Aztán ottvan a növendék, avagy pattogós egér vagy patkány ami már szőrős mozgékony, esetenként a szeme is kinyilt már, valamint végül ottvan a teljesen kifejlett állat.
Leggyakoribb rágcsáló eleség: a fehér egér, avagy laboratoriumi egér, hiszen ez a faj a természetben nem létezik, albinó léte miatt képtelen életben maradni a természetben
Szopós egerek anyjukkal
Összefoglalva egyenlőre ennyi, későbbiekben még kiegészitem a témát, valamint irok arról is, hogy hogyan tenyészthetjük otthon őket, hiszen igy a legkényelmesebb és leggazdaságosabb etetési mód, de ez főleg tenyésztőknek érdemes vagy olyanoknak akik nagy mennyiségben tartanak hobbiállatokat amik rovarokkal táplálkoznak.
|