Terrárium tipusok
A különböző állatoknak fenntartott terráriumok sem egyformák mind, más igénye van mondjuk egy leopádgekkónak és más igénye egy kaméleonnak. Ez kicsit durva ellentét volt most, de rögtön részletezem is hogy miért.
Két fő terráriumtipust különböztetünk meg: az egyik a trópusi, esőerdei, a másik pedig a száraz, sivatagi terrárium.
Az esőerdei terrárium szépen növényesitett is lehet amennyiben az állat nem turja ki azokat. Ha meg igen akkor élethű műnövényeket is használhatunk. Hőmérséklet és páratartalom magas legyen a terráriumban. Néhány fajnak, mint például a kaméleon, anoliszok vagy leguán, ilyen terráriumot igényelnek, ráadásul maga a terrárium is legyen magasitott, vagy toronyterrárium, lényeg hogy a magasság nagyobb legyen mint a terrárium hossza vagy szélessége. Csak egy példa erre: 40x40 cm az alap és 80 cm a magasság. Sok esőerdei, fán élő állat igényel ehhez hasonló terráriumot még.
A másik tipus a száraz vagy sivatagi terrárium mint a neve is mutatja: itt a páratartalomnak jóval alacsonyabbnak kell lennie. A berendezés pedig a következő: talaj általában homok, búvóhelyekként pedig itt nem növények, hanem sziklák, oduk kellenek. Növényesitéssel is próbálkozhatunk megfelelő fajokkal. Itt megjegyezném a kaktusz nem számit annak, hiába szárazságtűrő növény, tüskéi miatt megsértheti a terrárium lakóit.
Efféle igényei vannak sok sivatagi, félsivatagi fajnak, mint például a nagyfejű gekkó, a leopárdgekkó, a szakállas agáma és a szavavanna varánusz. Persze a palette itt is ennél jóval szélesebb lehet.
A berendezés további részei mindkettő terráriumban lehetnek faágak, gyökerek.
Van még egy harmadik tipus is, afféle köztes átmenet terrárium és akvárium között, ez az akvaterrárium. Részben vizes részben szárazföldi terráriumról van szó, sok gőte, béka és teknősfaj igényel ilyen terráriumot.
|