Ez a kis cikk is amolyan kedvcsináló, egy rövid kis leirás azoknak akik kedvet kaptak egy-egy kisállat tartásához. A következő sorok mind szermélyes vélemények és tapasztalatok lesznek, amiket most megosztok Veletek.
Rágcsálók
Hát kezdjük a rágcsálóknál itt is. Ez a csoport nagy népszerüségnek örvend, csomó kis gombszemü szőrmók, ki ne szeretné őket. Azonban nem elég csak meglátni és megszereni majd hazavinni egy fajt, előtte pontosan utána kell nézni az adott fajtának az igényeinek, hogy a lehető legjobb élete legyen náluk az állatkáinknak.
Sziriai aranyhörcsög
Az aranyhörcsögök a legnépszerübb rágcsálók a világon és már a vadas szin mellet elég sok szinváltozata létezik: szürke, fekete, fehér, albinó, foltos. Sőt még rövid és hosszúszörü is.
Helyigényük nem túl nagy, azonban őket célszerü egyessével tartani a veszekedések elkerülése miatt. A természetben is magányosan élnek, csak párzáskor találkoznak az egyedek, vagy ha egy anyuka a kicsinyeit neveli. Kellő odafigyeléssel kézhez szoktathatóak, kezünkből fognak enni, lehet őket simogatni, sőt olyat is hallottam már hogy a nevüket is képesek megtanulni. A hörcsögök napközben többnyire alszanak, főleg este mocorognak. Élettartalmuk 1-3 év.
Részletesebb leirás>>>
Bézs szinü aranyhörcsög
Dzsungáriai törpehörcsög
Tartása hasonló az aranyhörcsöghöz, azonban őket már lehet párokban, kis csapatokban is tartani. Ők is többfajta szinváltozatban léteznek már, azonban ők kicsit vadabbak az aranyhörcsögnél.
Részletesebb leirás>>>
A törpehörcsögök párban vagy kisebb csapatokban is tarthatóak
Kétéltüek
Ebből a csoportból a gőtéket javaslom a leginkább, elsősorban a tüzhasú gőtét, aminek egész teste fekete, kivéve a hasalja mert az tüzvörös és foltos. Tartásuk egyszerü, pár évig eléldegélnek, vizzel 1/3 részig feltöltött akváriumban tartsuk őket, amibe helyezzük kimászó köveket, faágakat. A tüzhasú gőte nagyobb fajtársa a bordás gőte, igényei hasonlóak. Etetésük apró rovarokkal, tubifexxel és szúnyóglárvával lehetséges. Ezeket mind be lehet szerezni diszállatkereskedésekben.
A tüzhasú gőték nyugodt, szines ártalmatlan kis állatkák
Aki esetleg inkább békát szeretne, azoknak a karmosbékát és a törpe karmos békát javaslom. Az ő tartásukhoz elég egy sima akvárium, ők szárazra sosem másznak ki, etetésük ugyanazokkal töténjen mint a gőtéknek. Albinó változatuk is kapható már
A karmosbékákat akváriumban is lehet tartani, halak mellett
Hüllők
Egyik kedvenc csoportom. Hüllőket élvezet tartani otthon, lássuk is miket és miért:
Leopárdgekkó:
Egy átlagos méretü gyikféle, 20-25 cm-re nő meg, a himek zömökebben és nagyobbak. Kézbe vételt türi, sokuk kézhez is szoktatható. Egy közepes méretü sivatagi berendezésü terrárium elég is nekik, két három példányak. Egy him több nősténnyel tartható de két him sose legyen ugyanazon a helyen mert rivalizálásban megölhetik egymást. Fütés nem kötelező, de ajánlott, főleg ha hidegebb a lakás, például ősszel és télen nagyon. Táplálásuk különböző élő rovareleséggel történjen, leggyakrabban tücsökkel, amiket kálciumos vitaminporral kell beszórni, ugyanis a boltokban kapható tenyésztett tücsök vitamintartalma nem egyezik meg a szabadban élő példányokéval. Ez azért is szükséges hogy ne szenvedjenek vitaminhiányban. Nevüket pettyes mindtájukról, valamint macskaszerü mozgásukról és vadászatukról kapták. Ezt a fajt is már többféle szinváltozatban lehet kapni.
Részletesebb leirás>>>
Leopárdgekkó igen népszerü kedvenc
Madagaszkári nagyfejü gekkó
A leopárdgekkóhoz hasonlóan elterjed fajta, tartása nem sokban tér el tölük. Különbség a külsejükben van, ez a fajta barna mintás, foltos, valamint kisebbre, 16 cm körülire nő meg. A himek itt is zömökebbek és erősebbek. Részletesebb leirás>>>
A nagyfejü gekkók tartása nagyon egyszerü
Gabonasikló
Kigyók közül a legnépszerübb változatosságával és méretei miatt. 100-120 cm-re nő még, és manapság már szinte akármilyen szinváltozatban kapható, eredeti, szürke, vörös, albinó, fehér, fekete szinte akármilyen létezik már, de egy-egy különleges szinváltozat már drágább az alap és elterjedtebb változatoknál, ilyenekért mélyebbre kell nyúlni a pénztárcában.
Részletesebb leirás>>>
Gabona sikló vörös albinó változata. Egy fokkal drágább mint a hagyományos szinváltozatoké
Izeltlábúak
Ebben a csoportban a főszerep a madárpókoké, azonban nem csak madárpókokat hanem botsáskákat és rózsabogarakat is szoktak tartani.
Madárpókok
Abszolut első és kezdő madárpókósoknak leginkább ajánlott két fajta a Grammostola rosea és a Brachypelma albopilosum. Az első egy gyönyörü rózsaszin vagy vöröses dús szörü állat, azonban neki nagy hátránya hogy sajnos lassan nő. Az albopilosum, azaz magyar nevén göndörszörü madárpók már sokkal gyorsabban, és csillogó aranyszinü sürü bundája göndörödik.
A roseák szinezetükkel és rendkivül nyugodt természetükkel minden állatbarátot lenyügőznek
B. albopilosum a higgadt szőrmók
Kezdő pókfajok lehetnek még a brazil óriás madárpók, vagyis Lasiodora parahybana. A fajta nem érzékeny, azonban nagyon nagyra növő fajta, és elég vehemensen tud védekezni, ha úgy tartja kedve.
L.parahybana - igazán nagy testü, látványos madárpók
Ottvannak még az aviculariak is, igazi csajos pókok, szinesek mint egy ékszer, általában nyugodtak is és tartásuk sem jelent különösebb gondot ha az első 3-4 vedlésen túl vannak már. Hálószövő fajta, ők lakóhálót szönek magunknak és abban bújnak el a vedlés időszakára.
Avicularia versicolor
Ezek csak alapok és vélemények, aki már szerzett némi kis tapasztalatot a pókok terén bátran tarthat már kicsit gyorsabb mozgású, vagy akár erősebb mérgü fajokat is. Itt főleg a poecilotheria ornata-t és a pterinochilus murinust emliteném meg. Az első ázsiai odulakó fajta, nagyon szép, szines is de vehemensen tud védekezni, nem rest használni méregfogait. Utóbbi fajta egy gyorsan mozgó hálót szövögetö fajta, ragyogó narancs-arany szinezetü, szabályos foltokkal tarkitva. Ez a fajta egyedei képesek idegbetegek is lenni, valamint mérgük is nagyon erős. Mindezek ellenére nekem sosem volt semmilyen rossz tapasztalatom velük, mindkettő utobbi két leirt fajtát tartok jelenleg is.
Bengáli botsáska
A legkönyebben beszerezhető botsáska faj. Mozogni nem sokat szoktak napközben főleg csak botnak álcázzák magukat, és egy jól berendezett terráriumban szószerint láthatatlanok tudnak lenni. Rózsa, málna, szeder levelekkel táplálkoznak, hang és szagtalan állatok.
Remélem irásommal sikerült kedvet csinálnom nektek valamelyik fajtához :)
|