Dzsungáriai törpehörcsög - Phodopus sungorus
Az arany hörcsögök mellet egyre nagyobb teret hóditanak a törpehörcsögök is, legnépszerübbek a dzsungáriai és a robowski, ezek közül most az elsőnek emlitettet szeretném bemutatni.
Leirás:
Az aranyhörcsögök közeli rokonai, a törpehörcsögök belső ázsiai sztyeppéken élnek igen nagy számban. A szabad természetben föld alatti járatokban élnek, ahol van alvóhely, éléskamra, sőt még külön wc is. A járatoknak több kijárata is, ugymond vészkijáratok.
Testméretük 6-11 cm és súlyuk 40-50 gramm.
Tartása:
Tarthatjuk őket terráriumban vagy ketrecben is, lényeg hogy ezek alapterülete megfelően nagy legyen, valamint helyezzük be nekik különböző tárgyakat amikbe elbújhatnak, fel mászhatnak rájuk, vagy éppen fogkoptatásra használhatják. Ilyenek például nagy fadarabok, főleg üregesek, de diszállatkereskedésekben kaphatóak már különböző kis hörcsöglakok is. Ezeket ha jó kézügyességgel rendelkezünk magunk is össsze tudjuk barkácsolni.
Szobahőmérsékletet kedvelik, azonban tüző nap ne érje őket sose, valamint huzatos helyen se legyenek különben elpusztulhatnak.
A terrárium aljzatának faforgácsot javaslok. Tehetünk be nekik egy nagy marok szénát is. Ezt nem csak fészeképitéshez használják fel, hanem még meg is eszik. Rágcsálók révén rövid életű állatok, átlagosan másfél-3 évig élhetnek. A természetben ezt a gyors életvitelt és a ragadozók által elejtett fajtásaik miatti veszteséget, nagyon gyors szaporodásukkal pótolják.
Etetése:
Mint minden rágcsáló, nekik is a fő táplálékuk a különböző magok: búza, kukorica és napraforgómag, ezek az alapok, valamint mellette legalább olyan fontos a zöldségek és gyümölcsök. Ha kellő mennyiségü lédus gyümölcsöket kapnak akkor nem szükséges az itató behelyezése. Ezeken felül még adhatunk nekik állati fehérjét tartalmazó parizelt (fontos hogy ne valami fűszeres felvágottat) és sajtot is. Én legjobban az élő eleség adását javaslom, azaz a kereskedésekben kapható tücsköket és lisztkukacokat. Ezeket jóizüen fogyasztják, hiszen vadonélő társaik is rendszeresen esznek rovarokat.
Szaporodás:
Ha minden körülmény adott akkor nagyon gyorsan elkezdenek szaporodni. Az állatok már hathetesen ivarérettek, de érdemes tenyésztésükkel megvárni a 3 hónapos kort.
A törpehörcsögöket lehet párban tartani, békésen megélnek egymás mellet a különböző nemüek. Miután megtörtént a párzás, az anyuka rövid, kicsivel több mint két hetes vemhessége után világrahozza kicsinyeit. Az alomban lévő kicsik száma 2-10 kishörcsög. A kicsik csupaszon, vakon és süketen jönnek világra. Egy hetes korukban kezd rajtuk megjelenni a szőr, két hetes koruk körül kinyilik a szemük és teljesen szőrősek lesznek már, háromhetes korukban pedig már ugyanazt a táplálékot eszik mint szüleik. Négy hetes koruk környékén már érdemes szét választani őket szüleiktől. Ilyenkor már gyakran megesik hogy a következő almot ott találjuk az anyuka alatt.
|