Sisakos kaméleon - Chamaelo calyptratus
A terráriumok egyik legfurcsább lakói véleményem szerint a kaméleonok. Nem elég hogy egymástól függetlenül is tudják mozgatni szemüket a szinüket is tudják változtatni a környezetnek vagy hangulatuknak megfelelően.
Leirás:
Nézzünk egy kicsit pontosabb leirást erről a furcsa szerzetről: Kelet-afrikából származik ez a nagyjából 30-35 cm hosszúságúra megnövő fán élő hüllőfaj. A két nem között hatalmas, akár 8-10 cm-es méretkülönbség is lehet a him javára. Könnyen felismerhető a faj a fején lévő sisakszerű kinövésről. Szinezete elég sokféle lehet, hiszen környezetnek megfelelően tudja változtatni azt, de átlagosan zöld valamelyik árnyalata.
Tartása:
Elsősorban: mindenképpen fiatal állatot szerezzünk be. Ez azért is fontos mert a kaméleonok hüllő létére nem élnek sokáig, 4 évig maximum. Ez köszönhető gyors anyagcseréjének. Ezenkivül tartása sem éppen az egyszerüek közé mondható, szóval aki kaméleon tartásra adja a fejét az készüljön fel alaposan. Ma már rendszeresen kaphatóak hazai szaporulatból kis kaméleonok viszonylag jó áron, érdemes tehát tenyésztőtől beszerezni.
Terráriumnak természetesen állónak kell lennie, méghozzá elég nagynak: egy 50x50 cm-es alapú és 80-100 cm magasnak. Ekkora terráriumban már nagyon jól érzi magát. Ez nem követendő szabvány, természetesen mindenki akkora terráriumot vesz vagy csináltat kedvencének amekkorát szeretne, vagy rosszabb esetben amekkorára van anyagi keret illetve hely. Ezt a terráriumot rendezzük be sok mászóággal, és nnövényekkel, ami lehet élő növény is akár. Nappali megvilágitás kell nekik, és a 30°C körüli nappali hőmérséklet, páratartalomigényük viszont nem olyan hatalmas, olyan 50% körülit szeretik.
Könnyen kézhezszoktatható faj.
Etetés:
Alapvetően tücsökkel és egyéb rovarokkal. Vitaminporozás elengedhetetlen. Állandó friss vize is legyen egy tálkában mindig, valamint a napi-kétnapi párásitások általi vizcseppekből isznak.
Szaporodás:
A kaméleonokat egyessével kell tartani, csak párzás idején találkozhatnak. Ez igy történik a természetben is. Nem kifejezetten kedvelik egymás társaságát. Pároztatáskor a nőstényt kell a him terráriumába helyezni. Ha minden jól megy és nem veszekednek, megtörténik a párzás. Ezekután a nőstényt vissza kell rakni a helyére, ugyanis a párzás után újra elkezdik utálni egymást. A nőstény a tojásrakás előtt beszünteti a táplálkozást. Szine is megváltozik: fekete lesz. Innen tudjuk hogy eljött a tojásrakás ideje. Miután megtalálja a megfelelő helyet (ami legjobb ha mi teszünk be neki egy tojatót) akkor rakja az akár 25-50 db tojását. Tojásrakás után nagyon lesoványodnak a nőstények. Megjegyzésnek annyit hogy nemcsak a megtermékenyitett nőstény rakhat tojásokat. Körülbelül 1 évesen válnak ivaréretté, tehát innentől kezdve kb évente 4szer tojást fog rakni. Fontos még továbbá az hogy minden esetben legyen helye ahová lerakhatja tojásait, ugyanis a testében maradt tojásokat ha visszatartja gyulladáshoz vezethet. A terméketlen tojásokat távolitsuk el, a jókat pedig rakjuk hüllőkeltetőbe. A tojásokat párzástól számitva a 30-40 nap után rakják le, a keltetés hőmérséklete 26°C legyen vizes keltetőben. A kis kaméleonok 160-170 nap elteltével kelnek ki.
|