Leopárdgekkó (Eublepharis macularius) BLYTH, 1854
Származás: Délnyugat-Ázsia
A leopárdgekkó az egyik legkedveltebb és legkönnyebben tartható faj gekkók között. Akik otthonukban hüllőket szeretnének tartani, annak bátran ajánlom kezdésként a leopárd gekkókat, megnyerő külseje és szelídsége miatt.
Hazája délnyugat-Ázsia: Afganisztán, Irak, Irán, és északnyugat-India száraz vagy félszáraz sivatagos területei. Napközben üregekben, kövek alatt rejtőzködik, de terráriumban hozzá lehet szoktatni a nappali életmódhoz. Talajlakó gekkó, nincsenek tapadókorongjai, csak karmai amivel rendkívül ügyesen mászik a fadekoráción, és a műsziklán.
Tartása:
Legalább egy 60x40es alapterületű terráriumban tartsuk egy hímből, és 2-3 nőstényből álló csapatot. Több hímet nem lehet együtt tartani mert hamar megölhetik egymást. Jó, ha a terrárium háttere műsziklás, mert így több a mozgás és búvó lehetőségeik. Talajnak a homok a legalkalmasabb, mert ezen érzik magukat legjobban. Egy-két lapos kő és kéreg, tökéletes búvóhely nekik, de ügyeljünk arra, hogy minden gekkónak jusson egy-egy búvóhely. Ivóvízről gondosodjunk, használjunk itatótálat, amiben minden nap cseréljük a vizet, és permetezzük be a terráriumukat, mert ha nem tudnak az enyhén nedves talajon vedleni a bőr rászáradhat az ujjainak a végeire, ami vérkeringési zavarokat, végső esetben az ujjainak elhalásához vezethet.
A terrárium tetejének egy része dróthálós legyen, hogy szellőzzön. Ez fölé helyezhetjük a fűtésre alkalmas izzólámpát, mely egyszerre fűti és kivilágítja a terráriumot Én egy 100W-os sun-glo spot lámpát használok. Így a terrárium hőmérséklete nappal 28-30 °C, éjszaka 20-24 °C ami nekik tökéletes.
Etetés:
Ragadozók, főként tücskök szerepeljenek az étlapon, ezt kiegészíthetjük lisztkukaccal, természetben (vegyszermentes területekről!) fogott sáskákkal, cserebogarakkal. Az idősebb méretes példányoknak adhatunk szopós egeret is. Felnőtt állatokat kétnaponta egyszer, a fiatalabbakat sűrűbben kell etetni. Táplálékszerzésük igen érdekes, kiszemeli áldozatát, közelébe lopakodik, és elkapja. Aztán 3 nyeléssel el is tünteti. Nálam mielőtt megragadják áldozatukat, általában csóválják a farkukat. Ez azt jelzi, gondolom, hogy izgatottak. Minden etetéskor szórjunk vitaminport az eleségre szánt rovarokra, mivel a kereskedésekben kapható tenyésztett tücskök nem tartalmaznak annyi vitamint, mint vadonélő társaik.
Szaporítás:
A nemük kifejlett korukban könnyű: a hímek nagyobbak, robusztusabbak, harciasabbak a nőstényeknél, valamint jól láthatók a combok alsó felületén található femorális, illetve a kloáka előtt lapított V betű alakban sorakozó paeranális pórusok és a herék. A párzást elősegíti ha a terrárium hőmérsékletét 3-4 héten át 15 °C-re csökkentjük, de nyugalmi periódus nélkül is szaporodnak. A nőstények a nedves talajba ássák el nagyjából 3cm-es hosszúkás formájú lágy héjú tojásaikat. Tojásrakás után a nőstényt etessük bőségesen és pótoljuk a vitaminhiányát. A kis gekkók 28 °C-on 45-53 nap alatt kelnek ki, és nem pöttyösek, mint szüleik, hanem csíkosak. Később bizonyos testméret után bomlik fel a csíkjaik pöttyökre. Felnevelésük nem okoz gondot, kisebb csapatban lehet együtt, de a méretben erősen fejlett, vagy alulmaradt egyedeket különítsük el mert bánthatják egymást. Kis méretű tücsökkel etethetők.
Kézhez szoktatás:
A leopárdgekkók különlegesek a terráriumban tartható gekkók között mivel nagyon könnyen kézhez szoktathatók, nem harapnak, nem menekülnek el. De fontos hogy a kézhez szoktatást fiatal korukban el kell kezdeni, mert felnőttkorban már ez lehetetlen. Az én egyik nőstényem ha bevizezem az ujjaimat, akkor onnan felnyalogatja a vizet sőt belemászik a tenyerembe és lepihen benne.
High Yellow növendékem
|