Gabonasikló - Elaphe guttata
A gabonasikló az egyik legnépszerűbb hüllő a terrarisztikában, ez köszönhető annak hogy kezdők számára is alkalmas a tartása, valamint rengeteg féle szinváltozatban előfordul már.
Leirása:
A gabonasikló átlagos testhossza 46-112 cm között változhat. Szinben viszont hatalmas a variáció. Az eredeti változat a barnás narancssárgás szinű, azonban a tenyésztőknek köszönhetően már létezik teljesen pigmentmentes változat is, azaz albinók. Ezenkivül van vörösalbinó, egészen fekete és csikos változatok is. Nagyon sok variánsa van már, ami a tenyésztők eredménye, tehát a természetben nem fordult elő.
Vörös albinó gabonasikló
Tartása:
A gabonasiklót sokan választják első kedvencüket, nem véletlenül, hiszen tartásuk nem túl bonyolult. Kisállatkereskedésekben már egyre több helyen foglalkoznak hüllőkkel és egyéb egzotikus állatokkal, én viszont inkább mégis azt javaslom, hogy állatunkat, vagy ne adj isten állatainkat tenyésztőtől szerezzük be. Ők sokkal jobban tudnak tájékoztatni minket a helyes tartásáról, valamint az árban is olcsóbban árulják. És erre még ráadásul nagyobb a kinálatuk is.
Egy kifejlett példánynak egy 60x40 cm alapterületű és 40 cm magas jól szellőző terrárium. Természetesen több példány együttes tartása sem akadály, jól megtürik egymást. Azonban több kigyó számára már nagyobb terrárium kell és megfelelő számú búvóhely is. Talajnak kókuszrost, tőzeg és kéregzúzalék is alkalmas, azonban utóbbival vigyázzunk, ugyanis ha éles a széle a kigyó megvághatja magát vele. Nappali megvilágitás ajánlott, főleg valami UV fénysugárzó cső vagy izző. Hüllők lévén nem tudják változtatni a testhőmérsékletüket, éppen ezért kell nekik biztositani a melegitőlámpát. Vedlési időszakban fontos hogy jobban párásitsunk.
Ha fiatal korától kezdve folyamatosan foglalkozunk velük, hamar kézhezszoktathatóak és akár 10-15 évig is élhetnek.
Etetés:
A kisebb termetű és fiatal egyedek megeszik a rovarokat is például a tücsköket, azonban alapvető táplálékaik a különböző rágcsálók, legfőképp a fiatal, szopós egér, majd egyre nagyobb szőrösödő, pattogó valamint kifejlett egér, fiatal patkány.
Szaporodás:
A párzás tavasszal szokott történni, ekkor a legalkalmasabb is össze rakni őket ha eddig külön élt a him és a nőstény. Párzás után 4-6 héttel rakják le tojásaikat. Egy fészekalj nagyjából 5-35 tojásból állhat. A tojásokat érdemes keltetőbe rakni, és fontos hogy ne forgassuk őket. A keltetőben 26-30 °C fokon 60-70 nap alatt kikelnek. A kis siklók 25-38 cm-esek. Kelésük után pár nappal már megkinálhatóak újszülött egérrel.
További képek szinvariánsokról:
Amelanistic
Amelanistic orange
Sunglow
Aztec
Anerythristic
Blizzard
Bloodred
Ghost
Amelanistic Striped
Anerythristic Striped
|