Sziriai aranyhörcsög - Mesocricetus auratus
Származás: Sziria
Hazánkban a legnépszerűbb hobbyállatként tartott kisemlős az aranyhörcsög, eredeti nevén szíriai hörcsög. Az alig 100 éve háziasított kis állatka a szaporaságának, valamint a tenyésztőknek köszönhetően rengeteg színváltozatot tenyésztettek ki az eredetileg sárgásbarna hörcsögből.
Leirása:
A kifejlett hörcsög hossza 16-18 cm, súlya körülbelül 8 dkg. Kerek füle, rövid farka és selymes tapintású fényes szőre van. Szemei csillognak. Az amelyiknek nem csillog a szeme, az valószínűleg éppen beteg. Tehát az ilyen állatot ne vegyük meg az állatkereskedésekben. Rengeteg szinváltozatot tenyésztettek ki az elmult idők alatt már, többek között a legnépszerübbek a vadas mellett a fekete, az ezüstös szürke a bézs, illetve a fehér, albinó egyedek. Ezenkivül lehetnek még foltosak, én egy kereskedésben tehéntarka fantázia névvel láttam ilyeneket. Ezek ára magasabb is lehet mint az egyszerübb szinüek. Létezik már hosszú szörü változata is
Hosszú szörü aranyhörcsög
Tartása:
Elhelyezésükre tökéletesen megfelel egy kisebb terrárium vagy régi akvárium amit forgáccsal töltsünk fel úgy 3-4 cm vastagon. Szénát is tehetünk be nekik, amiből kényelmes fészket épít magának. Rendkívül tiszta állatok, egy sarokba ürítenek, így ez megkönnyíti takarításukat. Bár ettől függetlenül 2 hetente cseréljük az almukat. Helyüket fedjük le valamivel, mert a behelyezett tárgyakon ácsorogva akár ki is mászhat. Ajánlatos egyesével tartani őket, csak a fiatalokat lehet egy helyre rakni. Több, együtt tartott hörcsög esetén a hímek rendszeresen fognak összeverekedni, és nem hagyják békén a nőstényeket. A fiatalon beszerzett állatka ha egyedül él és rendszeresen simogatjuk, hamar kézhez szokik, és olyankor már nem fog ijedezni. Nem hosszú életű, mindössze csak 2-3 évet él, ezért fontos a fiatal höri beszerzése.
Napközben többnyire alszanak, éjszaka aktivabbak, tehát aki kicsit rosszabbul alszik éjszakánként és a legkisebb neszre is felébred azoknak nem ajánlatos olyan szobába helyezni a hörcsög terráriumot amiben alszanak is, ugyanis éjszakánként rendszeresen zörögnek, mászkálnak és rágcsálnak. Nem vészesek, nem olyan hangosak de azért lehet őket hallani.
Etetés:
Szemes takarmánnyal, ami főleg kukoricából, búzából, napraforgómagból és tökmagból álljon. A magkeveréken kívül adhatunk még nekik friss zöldséget és salátát, sajtot, joghurtot, némi kis húst felvágott, vagy darált formában. Rovartáplálékra is szüksége van, heti egy-egy lisztkukac vagy tücsök ajájnlott neki. Ezeket rendszeresen nagyon szivesen fogyasztják. Táplálékát pofazacskójába gyűri, majd a terráriumban a fészkéhez közel kipréseli magából és megeszi őket. Nem lehet őket túletetni mivel gyüjtögető életvitelük miatt a táplálék egy részét eldugják majd későbbiekben elfogyasztják. Igy nyaralni is el lehet menni mellettük, éhen halni nem fognak pont ezek miatt. Etetésük reggel főleg zöldségekkel és gyümölcsökkel történjen, délután-este felé pedig szemes takarmánnyal.
Tenyésztés:
az ivarérettséget 2 hónaposan éri el, és különtartott hörcsögök esetén mindig a nőstényt helyezzük be a hímhez. Ha nem veszekednek, a párzás után helyezzük vissza a nőstényt a helyére. A nőstény alig két hét múlva világra hozza gyengén fejlett, kopasz, csukott szemrésű kicsinyeit, amikből akár 8-10 is lehet. 10-12 naposan már kinyílik a szemük, és háromhetesen már el is választhatjuk őket az anyjuktól. Az anya a kölyöknevelés miatt lesoványodhat, így csak akkor pároztassuk újra, ha már visszanyerte jó kondícióját.
|