2012.03.01. 12:01, aqua-terra
Sziasztok!
Egy cikket igértem, meg is hoztam. Most a terráriumban tartható veszélyesebbeknek minősülő állatokról irok pár gondolatot.

Az egzotikus állatok egyre nagyobb teret hóditanak az emberek között. Nagyon sok szépséget lehet már terráriumi körülmények között tartani, valamint sikeresen szaporitani. Na de mi az ami rávesz egy hobbi terraristát, hogy olyan állatot tartson ami veszélyet jelent az ő saját egészségére is? Nagyzolás, veszélyek iránti vágy? Legtöbbször nem ez a válasz a kérdésre, és aki csak felvágni akar ilyen állatok tartásával jobb ha inkább nem is tart ilyeneket. A hobbisták magáért az állat szépségéért, vagy érdekes életmódja miatt tartja őket. Hiszen bepillantást nyerhetünk egy olyan világba, ami tőlünk igencsak messzi országokban lévő vadonban figyelhetnénk csak meg egyébként. Egyszerűen szólva: a Gyilkosok világába. Ezek az állatok évezredeken keresztül úgy fejlődtek, hogy más állatok meggyilkolásával és elfogyasztásával biztositották túlélésüket. Azonban egyeses állatokat az evolúció felruházta őket egy különleges fegyverrel: a méreggel. A világon mindenütt előfordulnak méreggel ölő állatok, legjobban Ausztráliában. A világ legveszélyesebb méreggel ölő állatainak 80%-a él ott. Kezdve a kispikkelyű taipantól, a halálos mérgű skorpiókig. A föld különböző szegleteiben is élnek méreggel ölő állatok, Amerikában, Afrikában, Ázsiában de még Európában is.
Az állatok mérge, egy bizonyos fehérje alapú kémiai anyag. Sokféle változata létezik, a legismertebbek a hemotoxin, mely a vörös vérsejtek szétesését előidéző sejtméreg mely a véralvadást felgyorsitja, valamint szövetkárosodást okoz. Ilyen méreggel rendelkeznek általánosságban a viperák és sok más kigyóféle is.
A másik tipusú méreg a neurotoxin, amely az idegrendszert támadja meg, bénulásokat okozva. Sok kigyófaj rendelkezik ilyen méreggel, és amennyire én tudom a madárpókok is ilyen méreggel rendelkeznek, vagy hasonlóval.
Az efféle, avagy méreggel ölő állatok tartása különösen fokozott figyelmet igényel. Hiszen ha nem figyelünk oda, igencsak kellemetlen élményeket szerezhetünk kedvencünktől. Én úgy vélem ezeknek az állatoknak a tartása semmiben sem tér el akármilyen másik állat tartásától sem. Ugyanis ők védekezésből támadnak, nem szándékosan emberre. Szerintem minden állatra igaz az alábbi: ha piszkálod és nem jól bánsz vele, akkor az nem fogja hagyni magát. A kutya megharap, a macska megkarmol, a madárpók megmar, a skorpió megszúr. A felelős állattartó ezeket észben tartja.
Személy szerint nekem is vannak ilyen állataim, de nekem már 6 év tapasztalatom van a méreggel ölő állatok tartása terén. Ma érkeztek meg legújabb kiskedvenceim, két aprócska, szines kis skorpió. Nagyon tüneményesek, azonban még véletlen sem szúratnám meg magamat velük mert jópár kellemetlen órát okoznának azzal nekem. Betartom a tartásukkal kapcsolatos iratlan előirásokat. Igen, én olyan állatokat is tartok amiket nézegetni szabad csak. Madárpókjaim sem szoktam megfogni kézzel, egyrészt ez rám is veszélyes lenne, másrészt az állat ha megijed és kiugrik a kezemből a földön landolva olyan sérüléseket szerezhet amibe belepusztulhat. A madárpók és skorpió tartás legfőbb ezközei: jól záródó doboz vagy terrárium, hosszú vonalzó, és erős, minimum 15-20 cm-es fémcsipesz. Kézzel soha nem szabad matatni a helyükön. Ezt eleve ellenük vélt támadásnak hiszik és védekeznek. És akkor már inkább a csipeszt marják meg mint a kedves gazdi kezét.
Ha esetleg valaki mégis úgy érzi, hogy ilyen állatokat szeretne tartani, azoknak pár kezdő fajt tudok javasolni, skorpiók között is van aminek a mérge alig fájdalmasabb mint egy darázscsipés, azonban 80%-uknak erősebb a mérge jóval.
Skorpiós alapszabály:
-Hatalmas ollók, nagy méretű test, kicsi farok = gyenge méreg, az ollót használja vadászatra.
-Satnya, gyenge ollók, aprócska termet, izmos erős farok = az állat a mérgét használja gyilkolásra, ezért sokkal erősebb mérge van, annyira hogy még az emberben is károkat tehet, akár halált is okozva egyes fajok.
Habár aprócska, alig két centiméteres állat, de a legnagyobb, majdnem fél kilós patkányom egyetlen szúrással kivégezné. Itt érvényes a kicsi a bors de erős téma :D
Remélem érdekesre, és hasznosra sikeredett a cikk, és a ti véleményeiteket is meg fogja változtatni a méreggel ölő, halálos terráriumi állatokról. Chatbe véleményeket, észrevételeket várom :)