Afrika madárpókjai2011.12.22. 08:37, aqua-terra
Sziasztok!
Egy többrészes kis blogsorozattal érkeztem most. Saját fotókkal illusztrálva bemutatom, hogy a világ egyes tájain milyen madárpókfélék élnek. Szinben, külsőben és mintában, valamint viselkedésben igen különbözőek lehetnek a madárpókok, ugyanis földünkön több mint 800 faj él.
Első részként Afrikai madárpókokat szeretném megmutatni, innen kerülnek ki személyes kedvenceim is (az ázsiai fánlakó poecilotheria fajok után természetesen :) )
Ceratogyrus fajok
A Ceratogyrusok nevüket egy különleges kinövésről kapták, a fejtori részen egy szarvra hasonlitó nyúlvány van, aminek pontos szerepe még idáig tisztázatlan a tudósok előtt.
Terráriumi tartásuknál ügyeljünk arra hogy száraz klimát kedvelő fajokról van szó. Erősen hálószövőek, legtöbb idejüket a szövedékeikben töltik. Kellő odafigyeléssel kezeljük őket, háborgatásra marnak, és a mérgük sem éppen gyenge.

Ceratogyrus darlingi nőstényem

Ceratogyrus marshalli nőstényem. Érdekesség hogy a him marshalliknak nincs szarvuk.
Heteroscodra maculata
Róla már van egy kisebb leirás a weboldalon, igy nem részletezném annyira. Közepes termetű madárpókfaj, szép mintázattal. Szárazkedvelő hálószövő és deffenziv fajta, háborgatásra ha nem tud elmenekülni akkor mar.

Pterinochilus murinus
Egy népszerű faj a madárpókos hobbiban. Gyönyörű szinezete és erősen deffenziv magatartásával sokak kedvence, de utóbbi tulajdonságuk miatt nem mindenki kedveli.

Pterinochilus murinusból van egy homokszinű változat is, ami nem ennyire dekorativ, de minden másban megegyezik a fent bemutatott fajban. A genusban több faj is van, mint például a chordatus, ami sötétszürke, és a lugardi, ami egy világos szürke madárpók. Mindegyeikre igaz a deffenziv magatartás, a hálószövés, és közepes méret.
Természetesen afrikában még megannyi faj él, csak néhányat mutattam be a saját állataim közül. Jelenleg nincs több afrikai fajom, de tervezem a beszerzésüket, még több ceratogyrus fajt, valamint az egyik legszebbnek tartott madárpókot is, a Monocentropus balfouri-t, amiről most egy netről linkelt képet mutatok:

|