Mongol futóegér - Meriones unguiculatus
Egérre hasonlitó kis kiváncsi természetű állatkák, azonban közelebbi rokonságban állnak a hörcsögökkel mint a valódi egerekkel.
Leirása:
A mongol futóegerek eredeti hazája Közép-ázsia félsivatagos és sztyeppés területei. Nagyon jól alkalmazkodtak a száraz körülményekhez, bundájuk terepszinü, hallásuk nagyon jó, valamint testükben a sejtjeikben képesek vizet tárolni.
Nem éjszakai állatok, inkább úgy jellemezném őket hogy a rövid ébrenléti és alvási időszakaik váltogatják egymást. Azaz pár óra alvás pár óra ébrenlétet követ.
Fejük nem tipikusan egérfej, inkább deguéra hasonlit szerintem. Ami jellegzetességük erős hátsó lábuk valamint hosszú, testüknél is hosszabb farkuk, ami ecsetszerű bojtban végződik. Nagyon gyorsan tudnak futni, valamint hatalmasat képesek ugrani is.
Tartása:
A mongol futóegerek társas állatok, ezért minimum egy párt tartsunk, vagy akár kis csapatot. Elhelyezésükre egy 40-90 literes akvárium/terrárium javasolt, ha több egerünk is van akkor természetesen ennél nagyobb legyen a hely. Fontos hogy minden irányban zárt legyen a terrárium vagy akvárium, ugyanis igazi kis szabadulómüvészek, mivel hatalmasat képesek ugrani, ezért könnyen kijönnek a helyükről ha nem fedett. Azonban fontos hogy jól szellőzzön is, nehogy bepáljon az egész, ezért dróthálós legyen a tető. Aljzatnak faforgácsot ajánlok, valamint helyezhetünk be nekik különböző tereptárgyakat is amikre felmászhatnak, illetve futókereket is.
Etetés:
Mindenféle rágcsálóknak való mageleség. Azonban figyeljün oda hogy napraforgómag és a mogyoró nagyon zsiros és hizlaló eledelek. Kapható a boltokban speciális hörcsögtáp, az nekik tökéletes, valamint kapható már a boltokban mongol futóegereknek kifejlesztett eleség is. Zöldség gyümölcsöket is kaphatnak, azonban káposztaféléket inkább ne adjunk nekik mert ez felfúvódáshoz vezethet. Rovartáplálékot a természetben is fogyasztanak, igy ezt tartsuk szem előtt, fontos hogy terráriumi tartásuk során is hozzájussanak. Kisállatkereskedésekben már lehet venni tücsköket és lisztkukacokat, ezek tökéletesek számukra. Havi néhány alkalommal kaphatnak is belőlük. Amit nem ettek meg elraktározzák a terrárium egy kiválasztott sarkába és később fogyasztják el. Sivatagi állatok révén ivóvizre nincs szükségük mert fedezik a gyümölcsökből és zöldségekből a vizet, de én azt javaslom hogy azért legyen előttük mindig egy kis friss viz a biztonság kedvéért, hátha szomjasak lesznek.
Tenyésztés:
A párban tartott egyedeknél hamarosan megjelenhetnek a kicsik. A mongol futóegerek már 3 hónaposan ivaréretté válhatnak, de érdemes megvárni velük a 4-5 hónapos korta tenyésztéssel. A nőstény 4-6 naponta ivarzik, valamint párosodik a himmel. A párzást követően 23-25 nap mulva fognak megszületni a kicsik. Az alomszám általában 3-8 kölyök, melyek csupaszon és vakon jönnek világra. A him eltávolitása nem szükséges. A kölykök hamar, egy hét után már szőrösödnek igy a szinük is megmondható. Szemük két három-hetes koruk között kezd el kinyilni, ekkor már kóstolgatják a száraz táplálékot is.
Szinváltozatok:
A mongol futóegereknek már nagyon sok féle szinváltozatuk ismert, bemutatok néhány ismertebbet:
Eredeti, avagy vadas szinváltozat
Fekete szinváltozat
Szürke, avagy ezüst szinváltozat. Szemük szine legtöbb esetben piros
Krémszinű változat
Fehér változat, azaz albinó egyed
|