Szakállas agáma - Pogona vitticeps
Ausztráliából származik ez az akár 50 cm-esre is megnövő, félelmetes külsejű tüskés állat.
Leirása:
A szakállas agáma feje háromszög alakú és tüskés, a torkánál lévő tüskékről kapta a nevét, melyet izgalmi állapotban akár ki is tud fesziteni, hogy még félelmetesebbnek tünjön. A kifejlett állat nagyjából 45-55 cm-esre nő meg, de halottam már ennél nagyobb példányokról is. Teste enyhén lapitott, ez főleg akkor elég jelegzetes mikor napozik, ugyanis igy nagyon felületen tudja felvenni a hőt.
Tartása:
Kisállatkereskedésekben is már egyre gyakrabban feltünnek a kicsi, nagyjából 10-15 cm-es fiatal agámák, azonban azt javaslom, hogy inkább tenyésztőtől vásároljunk, ő ugyanis sokkal több szakmai tanáccsal tud minket ellátni a tartását illetően, valamint az állatok is valószinüleg egészségesebbek, életerősebbek. A nagyon fiatal agámákat kicsit nehezebb lehet felnevelni, nagyon óvni kell különböző zajoktól, zaklatástól, éppen ezért ajánlott egy picit nagyobb, növendék állat beszerzése. A fiatal állatok gyorsan nőnek, ugyanis egyfolytában képesek enni.
A terrárium mérete minimum 100x50x50 cm legyen, ettől csak nagyobb. Ebben egy pár már szépen elfér. Talajnak sivatagi állatokhoz hasonlóan homok, porrá örölt mészkő, mészgrit legyen. Biztositsunk nekik nagy mászóágakat, köveket, napozó valamint búvóhelyet is. A nappali hőmérséklet 28-35°C legyen, éjszaka lehet hűvösebb, akkor nem szükséges a fütés.
Etetés:
A szakállas agáma hatalmas étvágyú, szinte mindent befal ami az útjába kerül. Ez lehet tücsök, nagy méretű csótányok, különböző kukacok, lisztkukac és gyászbogárlárva, de ezenkivül szopós egér is. Növényi eredetű táplálékot is fogyaszt, salátát, petrezselymet, paradicsomot, tököt, epret, málnát. Spenótot ne adjunk neki, valamint salátát se túl sürün. Fontos, hogy minden esetben vitaminporozzuk eleségüket, ugyanis vitaminhiányban elpusztulhatnak kedvenceink.
|