Császárskorpió - Pandinus imperator
A skorpiók közül a leggyakrabban tartott faj a császárskorpió, népszerűségének oka egyszerű: nagy, fekete és robosztus állat, a föld legnagyobb skorpió faja.
Leirás:
Nyugat-Afrika erdeiből származik ez a nagy termetű, akár 20 cm-re is megnövő skorpió faj. Testéhez képest nagyméretű ollói vannak, teste sötét szinű, fekete és annak különböző árnyalatai, farka viszonylag vékony, méregtövise kicsi. Ez arra utal, hogy mérge gyenge, ugyanis mivel az ollói erősebbek és nagyobbak, ezért a vadászathoz azokat használja inkább és nem a mérgét. Ollóival egyszerüen lefogja és összenyomja áldozatait, majd jóizüen elfogyasztja. Azok a skorpiók amiknek az ollói satnyák, viszont a méregtövise igen nagy, valamint vaskos a farka, azok inkább a mérgükkel ölnek. Ezeknek a fajoknak a mérgük is általánosságban jóval erősebb.
Fiatal és jóllakott imperator
Tartása:
Pókokéhoz hasonló terráriumot kell nekik berendezni. Két-három példánynak egy 50x25x25 cm-es terrárium már ideális. Egymást nem bántják, azonban ha lehetséges inkább csak hasonló méretű példányokat tartsunk együtt, lehetőleg 1 himet és 2 nőstényt. Egyedül is lehet tartani őket, ekkor kisebb hellyel is megelégszenek. A skorpiótartásban az egyik legfontosabb tényező a páratartalom és a nedvesség. Nagyon oda kell figyelni erre, különben skorpióink lehullanak. Sajnos volt már ilyenben részem. Vizestáljában mindig legyen friss viz, és ajánlott 2-3 naponta permetezni is a terráriumot. Berendezésnek nagyobb faágakat, münövényeket és köveket is tehetünk be. Alakitsunk ki számukra búvóhelyet is, ahovávisszavonulhatnak. Nappali hőmérséklet 24-28°C legyen, éjszaka lehet alacsonyabb. A skorpiók a pókokhoz hasonlóan vedlenek. Vedlés előtt beszüntetik a táplálkozást egy időre, majd miután megtörtént a vedlés újra elkezdik. Nagyjából párhavonta vedlenek. Minél nagyobb az állat annál ritkábban vedlik.
Etetés:
Nem túl igényes, mindent meg tud enni amit el is tud kapni: tücskök, csótányok, egerek, persze méretének megfelelően.
Mérge nem túl erős, de azért kezeljük odafigyeléssel, mint ahogyan minden méreggel ölő állatot amit terráriumban tartunk! Mérge toxikus, azaz nem nem hasonlit a darázscsipésre mint ahogyan sokan állitják. Mérge bőrbirt, bőrelváltozást, keringési zavarokat, rosszullétet eredményezhet, allergiásokra különösen veszélyes lehet. Maradandó károsodást nem okoz, és rövid időn belül elmulik a hatása.
A skorpiók UV fény hatására szinte világitanak. A természetben ezzel a módszerrel kutatnak skorpiók után a biológusok.
|