Afrikai karmosbéka - Xenopus laevis
Diszállatkereskedésekben egyre gyakrabban megtalálhatóak a karmosbékák és törpe változataik. Nézzük mit érdemes tudni róluk.
Leirás:
Az afrikai karmosbéka mint ahogy a neve is mutatja Afrikából, pontosabban annak déli részeiről származik. A kifejlett állat 8-9 cm-re nő meg. A himek kisebbek, karcsúbbak a nőstényeknél. Ujjaik végén karom található, innen kapták nevüket.
Két féle változatban kapható: a normál, szürkés foltos vadas változat, valamint a jóval világosabb, halvány albinó. Törpe változata is kapható mindkét szinvariációban.
Normál avagy vadas változat
Albinó változat.
Tartás:
A karmosbékák könnyen tartható állatok. Optimális tartás estén nagyon sokáig élhet, akár 10 évnél is tovább.
Ahhoz hogy karmosbékákat tartsunk, semmi másra nincs szükségünk mint egy nagyobb méretű akváriumra. Ez körülbelül 100 literes legyen. Ebben már 3-5 egyed könnyedén tartható. Mivel a vizet sosem hagyják el, nincs szükségük kimászókára, vagy szárazföldre. Teljesen olyan tartást igényelnek mint a diszhalak. Lélegeztetésre nincs szükségük mert tüdővel lélegeznek, ha elfogy a levegőjük felúsznak a viz felszinére és levegőt vesznek majd ujra alámerülnek. Egy szürű nem árt, hogy tisztán tartsuk a vizüket. Rendezzük be az akváriumot: talajnak sódert, apró kavicsokat helyezzünk be, dekorációnak nagyobb köveket, faágakat. Ültethetük vizinövényeket is, nem bántják őket, sőt kifejezetten szeretik ha sűrűn be van ültetve növényekkel a helyük. Igy lehetőségük van elbujni. A búvóhely pedig minden állat számára fontos a jó közérzete miatt.
Ha minden ideális, akkor elég lesz vizüket két-három hetente részlegesen cserélni. Ez az jelenti hogy a viz 2/3 részét cseréljük friss vizre. Vizcserék alkalmával a szürőt is takaritsuk ki.
Etetés:
Mindent megeszik ami él és mozog, vagy nem él de mozog. Ez lehet vörösszunyoglárva élve vagy fagyasztva, tubifex, élő kishalak, de akár apró tücskök, rovarok és kukacok is szerepelhetnek az étlapján.
Szaporodás:
10 hónapos koruk körül érik el a kifejletséget. A párzást jobbára hüvősebb vizzel tudjuk beinditani. Párzási időszakban mindkét nemnek van hangja. A nőstény évente 4szer is petéket rak le, ezek akár több százas létszámot is elérik. A peték a viz hőmérsékletétől függően 2-4 nap alatt kellnek ki. Őket diszhalaknál használt apró ivadéktáppal lehet etetni. Ezek pl. a sórákok, vagy valamilyen planktonszerű táplálék. Az ebihalakból 6 hét alatt lesznek kisbékák. Mivel az ebihalak kopoltyúval lélegeznek, emiatt szükséges a vizüket levegőztetni egy apró porlasztó és egy légpumpa segitségével.
Kicsi a rakás :)
|