Madagaszkári nappaligekkó - Phelsuma madagascariensis grandis
A nappaligekkók csodálatos szinezetű gekkófélék, madagaszkár szigetéről származnak és több alfaja, és külön faja is vannak. Méretben is elég sokféle van, most itt a legnagyobbat szeretném bemutatni nektek.
Leirása:
Eredeti élőhelye madagaszkár és környező szigeteinek erdős részei. Az egyik legnagyobb gekkóféle, testmérete elérheti akár a 30 cm-t is, de átlagosan csak 20-25 cm-esre nőnek meg terráriumi körülmények között. Testük zömök, lábaik erősek, fejük lapitott és hegyes. Alapszinük élénk zöld, amit a kaméleonokhoz hasonlóan tudnak változtatni, de nem olyan nagy mértékben, általában csak árnyalatban, világosabb és sötétebb zöldre. Hátukat szabálytalan piros foltok diszitik. Mint a nevükből is adódik, nappali állatok, nappal aktivak, ezért pupillájuk is kerek. Nincs szemhéjuk, mint a leopárdgekkóknak, szemüket a nyelvük segitségével tisztogatják. Lábujjainak vége tapadókorongos, kiválóan mászik a különböző vizszintes és függőlges felületeken, akár az üvegen is. Kézbe vételét kerüljük, bőrük rendkivül érzékeny, valamint veszély esetén farkukat eldobhatják, amely visszanő ugyan, de sosem lesz olyan szép mint az eredeti. Ideális körülmények között 5-6 évig élnek.
Tartása:
60x40x60 cm-es terráriumban tartsunk párban. A terrárium esőerdei berendezési legyen. Talajnak tőzeget használjunk, berendezésnek pedig bambusznádat, erős faágakat. Növényeket is ültethetünk, mint például a Sansevieria (anyósnyelv) fajokat. Biztositsunk számukra sok búvóhelyet és mászófelületet. A terrárium hőmérséklete 26-30°C legyen, de napozóhelyen ez mehet 34°C-ig is. Éjszaka, lecsökkenhet akár 20°C-ra is. A páratartalom fontos tényező néluk, 70-80% legyen átlagosan. Emiatt két-három naponta érdemes permetezni a terráriumban, valamint egy nagyobb laposabb itatótál is kell a terráriumba a páratartalom miatt, inni ugyanis nem nagyon fognak belőle. UV-A és UV-B fényre szükségük van, ezért használjuk ilyen fénytartományú fénycsöveket, izzókat.
Etetés:
Mindenféle rovareleséget szivesen fogyasztanak. Hetetnte kétszer-háromszor etessük őket változatosan. Táplálékukat minden esetben vitaminporozni kell.
Szaporodás:
A párzási időszak októbertől november végéig tart. Érdemes a himet különrakni a nőstényektől egy időre előtte, majd a párzási időszakban újra összerakva hamarosan megtörténik a párzás, ami akár 30 percig is tarthat. Párzás után a nőstényt jobban és vitamindusabban etessük. Tojásait párossával rakja le általában valamilyen szilárd felületre ragasztja fel. Egy évben többször is raknak tojásokat. A tojások a terráriumban is kikelnek, de rakhatjuk keltetőbe is őket. 26-28°C-on és 70-80% páratartalom mellet körülbelül két hónap alatt kellnek ki a kicsik. Ha a keltetési hőmérséklet 28°C felett van akkor több him kel ki átlagosan. A kis gekkókat agresszivitásuk miatt érdemes külön-külön nevelni. Kikelésükkor 6-7 cm-esek, felnevelésük könnyű, apró rovareleséggel. Másfél éves korukban vállnak ivaréretté.
|