Patkány - Rattus norvegicus
A patkányok igazi kis kedvencek lehetnek, rossz hirnevük ellenére nagyon kedves, barátságos kis állatkák.
Leirása:
A hobbiállatként tartott patkányok a vándorpatkányok (Rattus norvegicus) háziasitott változatai. Régen a patkányfogók mikor különleges szinváltozatú patkányokat találtak, továbbtenyésztették, igy alakultak ki a mai, hobbiban kapható szinváltozatok. Legismertebb mind közül a csuklyás patkány.
Testtömegük a nőstényeknél 250-300 gramm, azonban a himek még ennél is nagyobbak, ők elérhetik az akár fél kilós súlyt is. Testhosszuk kifejletten 20-24 cm amihet még egy 18-20 cm hosszú farok is tartozik. Átlagos élettartalmuk 2-3 év, de a körülmények ezt nagyban befolyásolják.
Tartásuk:
Mivel a patkányok az egereknél és hörcsögöknél nagyobb méretű, mozgásigényes állatok, éppen ezért a helyükkel sem fukarkodjunk, én úgy vagyok vele, hogy nem adok meg szabványt, minél nagyobb helyen tartsuk őket, annál jobban érzik magukat. Én egy kifejlett pár számára egy 100 cm hosszú, 30 cm széles és 60 cm magas helyet használok, amiben van egy emelet is épitve, igaz én egy vitrinszekrényt alakitottam át patkánylakká, de ideális őket ketrecben vagy terráriumban tartani. A patkányok társas lényeg, egyedül ne tartsuk őket, legjobb párban tartani őket, vagy ha nem akarok patkánybébiket, akkor fiatalon összeszoktatva két nőstényt, vagy akár két himet is vásárolhatunk akár egy alomból. Ismerőseim tapasztalatai és elmondásai alapján a fiatalon összeszoktatott himek, kifejlett korukban sem bántják egymást. Egyiknél láttam is, hogy egy ketrecben 7 patkányt tartott és mindegyik him volt, mégsem veszekedtek bármi miatt is.
Aljzatnak forgácsot érdemes használni, és jó ha teszünk be nekik egy nagy adag szénát amit felhasználnak fészeképitésre is, valamint eszegetni is szokták. Érdemes, hogy jól szellőző helyük legyen, máskép gyorsan elhasználják a levegőjüket is befüllednek, nem érzik jól magukat akkor.
Patkánylak nálam-
Etetés:
Szinte bármilyen magkeveréket, zöldséget, gyümölcsöt, konyhai hulladékot megesznek. Én rendszeresen egy magkeverékkel (búza, árpa, kukorica, napraforgómag, nyúltáp) etetek, és hetente többször kapnak valamilyen éppen aktuális zöldség-gyümölcsöt ami van itthon, ezek általában a répa, uborka és az alma, valamint a tök. Állati fehérjére is szükségük van, ezért adjunk nekik kutya és macskatápot, lisztkukacokat valamit gyászbogárlárvát. Ivóviz állandóan legyen előttük.
Szaporodás:
Az ivarok megkülönböztetése egyszerű, már a fiatal him patkányoknál is jól látszódik a here ami eléggé egyértelmű beazonositás. Ezenkivül a himek nagyobbak és erőteljesebbek is a nőstényeknél. Nagyon hamar ivaréretté válnak, akár már 8 hetesen is képesek szaporodni. A vemhességi idő 21-23 nap, az alomszám átlagosan 9-11, azonban hallottam már 17 kölyköt számoló alomról is. Az anyának a szoptatás és nevelés alatt biztositsunk több élelmet és folyamatosan ivóvizet. A kicsik 21-23 naposan már kimászkálnak a fészekből, ekkor már külön is lehet változtatni az anyjuktól. Fontos, hogy a kicsik születése után egy kis időre az apát távolitsuk el, mert a nőstényt azonnal befedezheti, emiatt folyamatosan fog megtermékenyülni és szülni, ami nagy stresszt jelenthet számára, ezzel akár az élete is rövidebb lehet.
Kézhezszoktatás:
Mikor eldöntöttük, hogy patkányt szeretnénk, mindenképpen fiatal állatot válasszunk. Ugyanis ilyenkor a legkiváncsibbak és legérdeklődőbbek, könnyen kézhez szoktathatóak ilyenkor. Fontos, hogy finoman bánjuk velük eleinte, adjuk nekik kézből ételt, és ha elfogadja, a későbbiekben már kézbe is vehetjük őket. Érdemes a melső lábaik mögött megfogni, majd a feneküknél megtámasztva, úgy kivenni a helyükről.
Vadas him és krémszinű albinó párja
Szinváltozatok:
Mára már rengeteg szinváltozatukat sikerült a tenyésztőknek létrehozniuk, legismertebb a csuklyás, nekem sajnos ilyenem nincs jelenleg, de az első képeket láthatóak kékes árnyalatúak, ezenkivül ott vannak a pigmenthiányosak, az albinók, ezek többnyire fehér vagy krémszinű bundával rendelkeznek. Vannak tiszta fekete állatok is, fehér lábacskákkal, viszont ami az utolsó képen látható nekem, az egy olyan változat, ami genetikájában visszaütött vadonélő őseire, szine ezért ilyen természetes lett úgymond. A kedvenc szinváltozatom az egyik legritkább, az úgy nevezett husky patkány. Egy példányom volt belőle, sajnos már nem él.
|